Preskočiť na hlavný obsah

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Elektrické zariadenia určené na používanie v rámci určitých limitov napätia (LVD), Elektromagnetická kompatibilita (EMC)
  3. Kuchynský spotrebič
Ako môžeme pomôcť?

Kuchynský spotrebič

Otázka

Aké sú požiadavky na certifikáciu a normy, ktoré by mal kuchynský spotrebič splňovať, aby bol možné ho uviesť na trh v rámci EÚ? Ak by ste si chceli vytvoriť vlastné certifikáty, na koho by ste sa mali obrátiť a aké kroky by bolo potrebné podniknúť? Prosím, môžete priložiť príslušnú dokumentáciu od výrobcu.

Odpoveď

Na základe zaslaných podkladov by predmetný výrobok – kuchynský spotrebič mohol byť tzv. určeným výrobkom podľa § 4 zákona č. 56/2018 Z. z. o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý predstavuje zvýšené riziko ohrozenia oprávneného záujmu, na ktorého zmiernenie alebo odstránenie sú ustanovené základné požiadavky, požiadavky ustanovené týmto zákonom alebo technickým predpisom z oblasti posudzovania zhody.
Výrobok pred uvedením na trh EÚ musí spĺňať požiadavky príslušných predpisov – vyššie uvedeného zákona č. 56/2018 Z. z. a príslušného technického predpisu z oblasti posudzovania zhody. Pre výrobok musí byť vykonané posúdenie zhody špecifikované v príslušnom technickom predpise, vydané EÚ vyhlásenie o zhode a na výrobok umiestnené označenie CE.
Podľa § 23 ods. 2 zákona č. 56/2018 Z. z. vydaním vyhlásenia o zhode výrobca zodpovedá za zhodu určeného výrobku so základnými požiadavkami a požiadavkami ustanovenými týmto zákonom alebo technickým predpisom z oblasti posudzovania zhody.
Podľa § 5 ods. 1 písm. d) zákona č. 56/2018 Z. z. je výrobca povinný „vypracovať a vydať vyhlásenie o zhode určeného výrobku, ES vyhlásenie o zhode alebo EÚ vyhlásenie o zhode určeného výrobku podľa § 23 a podľa technického predpisu z oblasti posudzovania zhody“, čiže ES alebo EÚ vyhlásenia o zhode môže vydať iba výrobca a to nezávisle od toho, či má sídlo v EÚ alebo mimo EÚ. V prípade, ak je výrobca z tretej krajiny, tak musí mať, ak to vyžaduje technický predpis z oblasti posudzovania zhody, splnomocneného zástupcu.
Povinnosť výrobcu vypracovať a vydať ES vyhlásenie o zhode alebo EÚ vyhlásenie o zhode môže byť podľa § 9 zákona č. 56/2018 Z. z. rozšírená aj na iné hospodárske subjekty, t. j. na dovozcu alebo na distribútora.
Dokumenty, ktoré ste nám zaslali, nie sú vyhlásenie o zhode (Declaration of Conformity), ale sú to certifikáty. Z uvedeného dôvodu Vám odporúčame vyžiadať si od výrobcu EÚ vyhlásenie o zhode (EU Declaration of Conformity). Ak sa na výrobok vzťahuje viacero predpisov, podľa ktorých sa vyžaduje vydanie vyhlásenia o zhode, postačuje jedno vyhlásenie o zhode.

Čo sa týka požiadaviek, ktoré sa vzťahujú na výrobok, ktorý je predmetom Vášho dotazu, okrem už spomenutého rámcového zákona č. 56/2018 Z. z. by v prípade kuchynského spotrebiča mohlo ísť o nasledujúce technické predpisy z oblasti posudzovania zhody:
• nariadenie vlády SR č. 148/2016 Z. z. o sprístupňovaní elektrického zariadenia určeného na používanie v rámci určitých limitov napätia na trhu (ktorým bola do slovenského právneho poriadku transponovaná smernica 2014/35/EÚ o harmonizácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa sprístupnenia elektrického zariadenia určeného na používanie v rámci určitých limitov napätia na trhu) a
• nariadenie vlády SR č. 127/2016 Z. z. o elektromagnetickej kompatibilite (transpozícia smernice 2014/30/EÚ o harmonizácii právnych predpisov členských štátov vzťahujúcich sa na elektromagnetickú kompatibilitu – EMC).
V horeuvedených technických predpisoch sú uvedené základné požiadavky, ktoré má výrobok spĺňať a príslušné postupy posudzovania zhody. Základné požiadavky sú ďalej špecifikované v harmonizovaných normách, ktorých zoznam podľa jednotlivých predpisov EÚ je dostupný na stránke Európskej komisie na adrese: https://ec.europa.eu/growth/single-market/european-standards/harmonised-standards_en. Okrem zoznamu harmonizovaných noriem sú na stránkach pre príslušné výrobkové skupiny aj odkazy na návody.
V prípade elektromagnetickej kompatibility (nariadenie vlády SR č. 127/2016 Z.z.) do procesu posudzovania zhody môže byť zapojená aj tretia strana – tzv. notifikovaná osoba, ktorými sú v SR
• TSÚ š.p., Piešťany,
• TÜV SÜD Slovakia, s.r.o. Bratislava.
V prípade nariadenia vlády SR č. 148/2016 Z. z. (LVD) sa zapojenie tretej strany, notifikovanej osoby nevyžaduje.
Prehľad technických predpisov z oblasti posudzovania zhody (vrátane odkazov na notifikované osoby, požiadaviek na výstupné dokumenty – vyhlásenie o zhode, či sa vyžaduje označenie CE a pod.) podľa zákona č. 56/2018 Z. z. je dostupný na stránke nášho úradu na adrese: https://www.normoff.gov.sk/stranka/92/technicke-predpisy-z-oblasti-posudzovania-zhody/.

V prípade RoHS, obmedzenia používania určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach, Vám odporúčame obrátiť sa na Ministerstvo životného prostredia SR.

 

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.